Jak správně vybrat matraci, aby záda nebolela?

Máte v plánu vybrat si novou matraci? Špatná volba matrace by mohla mít na vaše záda nepříznivé až katastrofální následky. Proto si přečtěte následující řádky, které vám poradí, jak vybrat matraci, aby vaše svaly i páteř měli dostatečnou oporu a nedocházelo tak k napínání a zkřivení.

Bolest zad

Před výběrem vhodné matrace pamatujte na to, že matrace musí být nejenom zdravá, ale také pro pokožku a tělo příjemná. Bohužel neexistuje přesný návod, jak vybrat tu nejlepší matraci. Každému člověku vyhovuje něco jiného, takže se při výběru řiďte svým pocitem, nikoliv jinými radami a doporučeními. Existují však základní pravidla, která by vám měla výběr usnadnit a ujasnit si, co konkrétně od matrace očekáváte.

Kvalita versus cena

Aby byl náš spánek zdravý a bolest zad zmizela, neměli byste se zaměřovat na cenu, ale spíše na jednotlivé parametry každé matrace. Pokud nemáte peníze nazbyt, tak díky různým slevovým akcím a výprodejům lze sehnat levné matrace.

Vlastnosti kvalitní matrace

Každá kvalitní matrace by se měla tělu přizpůsobit a netlačit ho. Dále by měla rovnoměrně rozložit hmotnost těla a poskytovat páteři dostatečnou oporu. Díky tomu nedojde ke zkřivení páteře a ani vzniku bolesti zad.

Pokud si nevíte rady, zda je vybraná matrace pro vás tou pravou, doporučujeme ji vyzkoušet v nějakém kamenném obchodě. Díky vyzkoušení poznáte, zda vám tato matrace vyhovuje či nikoliv. Matrace by vás neměla nikde tlačit.

Tvrdost matrací

První, o co byste se měli zajímat, je tvrdost matrace. Při výběru se řiďte obecným pravidlem – čím vyšší máte hmotnost, tím by matrace měla být tvrdší. Velmi měkké matrace jsou ideální pro osoby s nízkou hmotností nebo jsou vhodné pro občasné přespávání. Pro každodenní a běžné spaní jsou vhodné matrace, které poskytnou vašemu tělu dostatečnou oporu. Muži většinou volí tvrdší, ženy naopak měkčí.

Zóny u matrací

Zaměřit byste se měli také na tzv. zóny v matraci. V matracích bývají různě pevné zóny umístěné po celé své délce. Většinou jich bývá 3 – 5 a v matraci jsou rozmístěny v závislosti na intenzitě zatížení. Tyto zóny tak napomáhají optimálnímu rozložení hmotnosti uživatele.

Materiál matrace

Při výběru matrace záleží kromě tvrdosti a zón také na materiálu. V posledních letech se staly velice oblíbené matrace z líné nebo studené pěny.

Matrace z líné pěny

Líná pěna získala na oblíbenosti hlavně kvůli tomu, že při kontaktu s tělesným teplem měkne. Jinými slovy jakoby tělu ustupuje, díky čemuž je celé tělo uživatele rovnoměrně rozložené. Kromě toho materiál nevytváří žádný protitlak ani nedochází k narušení krevního oběhu. Svalstvo je proto během spánku uvolněné, což přispívá k celkové relaxaci organismu nebo zmírnění bolesti zad.

Matrace ze studené pěny

Tyto matrace jsou velice pružné a elastické, to znamená, že se perfektně přizpůsobují tvaru lidského těla. Zároveň matrace ze studené pěny vynikají také svojí pevností a tvarovou stálostí, takže u nich nedochází k různým deformacím, což má příznivý vliv na naše záda. Jinými slovy jsou tzv. antidekubitní matrace. Díky studené pěně jsou matrace velice prodyšné, odvádí perfektně teplo nebo minimalizuje výskyt roztočů.

Pokud si nevyberete žádnou z výše uvedených matrací, je dnes možnost nechat si vyrobit matrace na míru. Výběr matrace je opravdu důležitý a hraje důležitou roli. Pokud si dáte při výběru opravdu záležet, na kvalitní a správně vybrané posteli vám nehrozí žádná bolest zad.

Komentovat

Váš email nebude publikován. Vyžadovaná pole jsou označeny *

*

Můžete použít HTML tagy...


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/30322/virtual/www/domains/ocimazeny.cz/wp-content/themes/glamour/single.php on line 55