Stoupá počet umělých oplodnění, která si páry platí ze své kapsy

Mít dítě, které vzniklo díky umělému oplodnění, již není nic zvláštního. Naopak rychle roste podíl umělých oplodnění, která párům neplatí pojišťovna. Podle údajů vyplývajících z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky si v roce 2014 proceduru zaplatilo 44 % z celkových 18 tisíc. Odborníci se shodují na tom, že jedním z klíčových faktorů je rostoucí věk pacientek. Zdravotní pojišťovny hradí umělé oplodnění ženám do 39 let. Přesněji tři až čtyři pokusy, za související úkony a léky hradí pacientky v průměru 17,5 tisíc korun na jeden cyklus.

Metoda hrazená pojišťovnou se nazývá in vitro fetilizace (IVF). Její podstatou je vložení spermie do roztoku k oocytu. Umělé oplodnění je úspěšné v přibližně čtvrtině cyklů. Úspěšnost mohou zvýšit další úkony, ale ty pojišťovna hradí jen v omezené míře, a navíc pouze ženám do 39 let. V minulosti byla věková hranice stanovena na 40 let. Samoplátci zaplatí za jeden cyklus cca 26 tisíc korun.

Páry si mohou připlatit za hormonální preparáty, které stimulují vaječníky a zvyšují šanci na úspěšné početí. Jejich cena se pohybuje kolem 20 tisíc korun a pojišťovna hradí kolem 60 % částky.  Existují však také varianty bez doplatku.

Pacientky si poměrně často připlácejí za delší kultivaci embrya a za metodu ICSI, což je aplikace spermie přímo do vajíčka. Obě metody vedou ke zvýšení úspěšnosti a nehradí je zdravotní pojišťovny.

Největším problémem znemožňujícím početí však není jen věk ženy (s rostoucím věkem klesá genetická kvalita vajíček), ale také mužská neplodnost. Z tohoto důvodu stále více párů využívá darování spermií.

V současné době je v České republice více než 40 center. Ve výnosném oboru podniká také premiér Andrej Babiš. O jeho investice se stará fond Hartenberg, který má zhruba 40% podíl na trhu. Zajímavý je také fakt, že přibližně třetinu žen podstupujících IVF tvoří cizinky.

Komentovat

Váš email nebude publikován. Vyžadovaná pole jsou označeny *

*

Můžete použít HTML tagy...