Hladovka jako dieta

Snaha zhubnout provází život snad každé ženy, a většina z dam může o vyzkoušených metodách shazování kil hovořit celé hodiny. Nejedna z žen je přitom ve snaze o rychlý úbytek na váze schopná přistoupit i k radikální hladovce, která však sebou nese mnohá rizika, a často je její efekt dokonce opačný.

Co je hladovka?

Za hladovku je označována dieta zahrnující příjem minimálního množství energie. Nejčastěji bývá jako hladovka označován úplný půst, kdy nejíte vůbec nic, pouze přijímáte vodu. Mnozí ale za hladovku považují i velmi přísné nízkokalorické diety zahrnující například konzumaci nápojů jako jsou džusy, případně i zeleniny či jiných nízkokalorických potravin.

Rychlý úbytek nebývá trvalý

Hladovka, při které několik dní přijímáte jen minimální množství kalorií, jistě způsobí, že se ručička na vaší váze začne zastavovat na hodnotách o něco málo nižších. Při hladovce nemůže tělo energii přijímat z potravy, a proto ji čerpá ze svých zásob – tukových, ale i svalových. Bohužel z těch svalových jako první, což je při hubnutí jednoznačně nežádoucí.

Radikální diety, které tělo trápí nedostatkem živin, proto velmi často způsobují úbytek pouze dočasný. Ten navíc mnohdy s chutí střídá jojo efekt, který vaši váhu vynese do ještě větších výšin, než ve kterých se pohybovala před zahájením hladovky. K hubnutí je proto tato dieta jednoznačně nevhodná, a klidně si můžete ušetřit čas i námahu s jejím zkoušením.

Kdy je hladovka na místě

Výrazně nízkokalorická dieta by měla být výsadou jedinců čekajících například na zdravotní operaci, kdy je ovšem hladovka pod dohledem lékařů. Krátkodobě může být prospěšná osobám, které chtějí pročistit organismus, například jednodenní detoxikací prostřednictvím vysokého příjmu tekutin a půstu. Dlouhodobější hladovění je však pro organismus zcela nevhodné, neboť dochází k celkovému poklesu živin, energie, ale i vitamínů v těle, což může způsobit nevratné poškození organismu.

Pokud tedy den dva před významnou společenskou událostí chcete shodit nějaký ten centimetr do oblíbených šatů, hladovka vám může pomoci. Jestliže ale toužíte po dlouhodobém úbytku na váze a zdravém těle plném energie, vsaďte raději na vyvážený jídelníček v kombinaci se sportem.

Komentovat

Váš email nebude publikován. Vyžadovaná pole jsou označeny *

*

Můžete použít HTML tagy...


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/30322/virtual/www/domains/ocimazeny.cz/wp-content/themes/glamour/single.php on line 55