Jak přežít cestování

Výlet, víkendový pobyt nebo dokonce dovolená jsou jednoznačně zaslouženými chvílemi odpočinku, na které se těšíme obvykle dny, týdny i měsíce. Bohužel než dorazíme do cíle pobytu, obvykle nás nejprve čeká cestování a s ním spojené útrapy, které se obzvláště po několika hodinách mohou proměnit až v noční můru. Jak tedy na dlouhé cesty vyzrát, a ještě si je třeba i užít?

Pokud netrávíte veškerý svůj volný čas doma v obýváku, případně obcházením známých uliček vašeho místa pobytu, pravděpodobně vás čas od času nemine nutnost nějakého toho cestování. Ostatně, svět je třeba poznávat, a mnohé jeho kouty nabízejí nevídané zážitky, takže je to jedna z nejlepších možností, jak se v životě neunudit a zažít něco nového. Abyste si ale výlet neznechutili ještě během přesunu autem či autobusem, je třeba dodržet několik zásad.

 1. Měňte polohy

Nikomu z nás není příjemné setrvávat delší dobu v jedné poloze, a už vůbec ne v autě, vlaku nebo autobuse, kde je navíc prostor omezený a vy můžete jedině sedět. Právě v těchto případech je ale nanejvýš potřeba způsoby sezení dobře promýšlet, a vymyslet strategii na střídání poloh.  Nejlepší je v průběhu jízdy měnit polohu sedu a jakoby „pololehu“ (přibližně co čtvrt hodiny), čímž značně ulevíte hýždím, aniž byste potřebovali množství prostoru. Mimo to ale využívejte každé zastávky na benzín či občerstvení k vystoupení a protažení, byť se nechystáte tankovat ani nic jíst. Hlava, paže, nohy i záda vám budou vděčné a jistě se na další kus cesty budete cítit mnohem svěžejší.

2. Na noc si vezte výbavu

Pokud cestujete v noci, a cesta trvá delší dobu, pravděpodobně vás nemine potřeba spánku. V autobuse či autě to bude s pohodlím komplikované, a vhodnou polohu dost možná vůbec nenajdete. Snažte se ale vyhnout alespoň bolestem za krkem nebo nepříjemnému pocitu chladu, které vyřeší malý polštářek a přikrývka nebo alespoň bunda či svetřík, kterým se budete moci zakrýt.

3. Tekutiny jsou základ

By: Janine

Nejen v horkém letním období, ale i v zimě si sebou vezte dostatečné množství tekutin. Vzduch v dopravním prostředku může být vydýchaný a mnohdy i horký, takže riziko úpalu je všudypřítomné. Pomocí tekutin si zajistíte lepší pocit z jízdy a zejména na českých silnicích se vyhnete nutnosti hasit pak nesnesitelnou žízeň nákupem drahých nápojů narychlo na benzince.

 

4. S jídlem střídmě

Zatímco tekutiny byste si odpírat určitě neměli, byť bude jistě nutnou daní nejedna zastávka na toaletu, u jídla platí, že méně je více. Chcete-li se vyhnout nevolnostem, určitě zapomeňte na tučná nebo smažená jídla, a to jak během cesty, tak i těsně před ní. Pokud už musíte jíst, volte raději čerstvé ovoce a zeleninu.

 

5. Zabavte se

Hlavním účelem cesty je dosažení cíle, to ale neznamená, že musíte cestování jen přežívat. Dá se i užít, a je jedno, jestli cestujete sami, nebo ve skupině. Mějte k dispozici oblíbenou hudbu, karty, časopisy nebo křížovky, zkrátka cokoliv co vám zpříjemní chvíle na cestě.

Komentovat

Váš email nebude publikován. Vyžadovaná pole jsou označeny *

*

Můžete použít HTML tagy...