Útulné a čisté bydlení i se čtyřnohým mazlíčkem – jak na to?

Udržovat čistý domov je pochopitelně snahou každé správné hospodyňky. Ty, jejichž domov obývají děti nebo čtyřnozí mazlíci mají situaci výrazně komplikovanější, přesto ani se smečkou psů nemusíte nad úklidem lámat hůl. Stačí pár triků, a úklid bude rázem snazší, občasný nepořádek méně viditelný, a vy spokojenější. Jak tedy na soužití s chlupatými mazlíky vyzrát? Nabízíme vám pět skvělých triků.

foto: Eirik Newth / Flickr.com

foto: Eirik Newth / Flickr.com

1. Vysávejte pravidelně

Přestože se vám občas může zdát, že je domácnost i po třech dnech od posledního vysávání stále uklizená, vysajte nejlépe obden. Drobné chlupy z výšky nevidíte, ale nepochybně tam jsou, a obzvláště pokud máte také děti, jsou nežádoucí. Vysávání obden vám možná nepřipadá zábavné, ale soužití se zvířaty vyžaduje zkrátka speciální opatření. Naštěstí si však dnes můžete i vysávání výrazně ulehčit, a to zakoupením robotického vysavače, který zvládne vše za vás, a vyjde vás jen na pár tisícovek. Ty nejmodernější se pak dokonce zapnou třeba když nejste doma, a samy se i zajedou nabít k zásuvce.

foto: Petteri Sulonen / flickr.com

foto: Petteri Sulonen / flickr.com

2. Vyměňte koberce za praktické hladké povrchy

Pokud máte doma chlupatého společníka, metrážové koberce od stěny ke stěně rozhodně nebudou tím pravým. Chlupy v kobercích se mnohem snáze zadržují a mnohem hůře vysávají. Proto zvolte raději plovoucí podlahu, linoleum, nebo jiný hladký povrch, který dokonce mnohdy nemusíte ani vysávat – stačí jej jen zamést. Navíc linoleum či plovoucí podlahu můžete kdykoliv také na vlhko během pár minut vytřít, na rozdíl od koberce, jehož čištění vám zabere desítky minut, a dá vám pořádně zabrat.

foto: Emma Catherine Montague / Flickr.com

foto: Emma Catherine Montague / Flickr.com

3. Vybírejte textilie praktické na údržbu

Každý kdo má doma psa nebo kočku, moc dobře ví, jak těžký je boj se všudypřítomnými chlupy. Na podlaze se s nimi ještě vypořádá vysavač, ale s oblečením a textilními dekoracemi v domě je to složitější. Chlupů se přitom nezbavíte ani v pračce, a neustálé válečkování nebo vybírání chlupů z oblečení alespoň před odchodem z domu dovede dost znepříjemňovat život. Základem je proto vybírat textilní doplňky a oblečení z takových materiálů, které chlupy příliš nezadržují a ideálně se i snadno čistí.  Zapomeňte proto na hedvábí nebo samet, které jsou doslova magnety na chlupy.

foto: sampo.hamalainen / Flickr.com

foto: sampo.hamalainen / Flickr.com

4. Koupejte a vyčesávejte pravidelně své mazlíky

Budete-li udržovat v čistotě své mazlíčky, čistější bude i váš dům. Samozřejmostí by mělo být otírání tlap při každém příchodu psa či kočky z venku do domu, případně i osprchování tlapek, pokud je venku vlhko. V opačném případě vám pes drobné nečistoty otře o podlahu, křeslo či další vybavení domu, jehož čištění bude mnohem složitější, než by bylo bývalo okoupání mazlíka. Mimo to byste měli své čtyřnohé miláčky pravidelně koupat a česat kartáčem. Těmito procedurami nejen udržujete své mazlíky voňavé a čisté, ale zároveň tak dobře odstraníte padající chlupy, které by jinak vypadávaly postupně pěkně po celém vašem domě.

foto: Ⅿeagan / Flickr.com

foto: Ⅿeagan / Flickr.com

5.  Volte barvy do interiéru podle barvy srsti vašeho miláčka

Poměrně účinným trikem je pak i volba barev do interiéru podle barvy vašeho chlupatého mazlíka. Na podobném barevném podkladu totiž nejdou chlupy hned tolik vidět, takže můžete být o něco klidnější, pokud vás nečekaně přepadne návštěva a vy už zkrátka nestihnete uklidit. Kromě volby podobného barevného odstínu je pak alternativou i volba vzorovaných textilií, kde ve vhodně zvoleném vzorku nějaký ten chloupek nebo skvrnka z kapající sliny opět zanikne.

Komentovat

Váš email nebude publikován. Vyžadovaná pole jsou označeny *

*

Můžete použít HTML tagy...