Smějte se a vytvořte si tak endorfiny, které způsobí vaši dobrou náladu

Také se vám stává, že máte špatnou, smutnou, zachmuřenou náladu, aniž by k tomu byl důvod? Jednoduše se ráno probudíte, nic se vám nechce, do ničeho nemáte náladu. Anebo jste třeba smutní dlouhodobě, jste jakoby bez elánu, upadáte do nepříjemných myšlenek, nic vás netěší… Tento stav pociťuje tu a tam každý z nás.

Proč máme špatnou náladu

Důvodů může být spousta. Někdo může trpět onemocněním, které je spojeno s depresí, tady je potřeba použít medikaci. Pokud jste ale v pořádku, třeba vás trápí vztahy, zdravotní stav někoho z rodiny, starosti ve škole, v zaměstnání, nedostatek financí, úmrtí v rodině a mnohé jiné, důvodů je skutečně spousta, ty vyjmenované jsou nejčastější.

Abyste si zvedli náladu, nemusíte hned sahat po lécích, zkuste se rozveselit bez chemických látek. Účinnou zbraní je např. „obyčejný“ smích. Při smíchu totiž vyplavujeme látku zvanou serotonin, který nám mohou předepisovat i psychiatři, ale ty v podobě léků jsou mnohem nešetrnější k našemu zdraví. Možná už jste slyšeli o léčbě smíchem. Je doporučována čím dál více a např. v Americe, Číně a dalších zemích je velmi populární.

Smějte se schválně, mozek nerozlišuje „pravý“ smích a ten hraný

Jestliže vám není do smíchu, zasmějte se nahlas nuceně. Uvidíte, že se váš smích záhy změní v příjemný, že vám do smíchu opravdu začne být. Ideální je, pokud je vás na tuto proceduru víc, protože i smích někoho jiného je nám mnohdy k smíchu.

Velkou výhodou je, že náš mozek se dá v tomto naprosto dobře ošidit, nedokáže rozlišit, zda se smějeme „na oko“, nebo doopravdy. Ať už je ale jakýkoli, má blahodárný účinek na naši psychiku.

Jak si pomoci kromě smíchu

Další pomůckou je zpívání si, broukání. Jestliže si budete prozpěvovat, nejde mít špatnou náladu. Vsaďte na písničky ze školy, nám všem známé „Šly panenky silnicí“, „Já mám koně, vraný koně“ nebo třeba „Šla Naninka do zelí“. Anebo jakoukoli jinou písničku, kterou máte rádi, pokud znáte angličtinu, můžete si prozpěvovat i v cizí řeči a zdokonalovat si tak výslovnost.

Dělejte si úmyslně radost. Kupte si drobnost, korálky, lak na nehty, pánové třeba nové zajímavé ponožky, zajděte si do kina, ať už sami, nebo s přáteli, ideálně na komedii, žádná dramata či filmy, které nás nutí přemýšlet a už vůbec ne na takové, které se vztahují k vašemu problému, kvůli kterému máte splín. Ten problém řešte, až se dáte „dohromady“ a budete se cítit lépe.

Nevěšte hlavu, pokud se dobrá nálada nedostaví ihned. Většinou si ji vypěstováváme několik měsíců, než upadneme do dlouhodobého stavu. Stejně tak chce čas na návrat zpět. Koupit v lékárně si můžete i výživový doplněk selen, při jehož nedostatku nám bývá „ouvej“. Pokud by potíže přetrvávaly nadále, vyhledejte lékaře. Není žádnou prohrou brát např. během podzimu antidepresiva, abychom zimu, nebo jinou etapu roku či života překonali bez šrámů na duši.

Komentovat

Váš email nebude publikován. Vyžadovaná pole jsou označeny *

*

Můžete použít HTML tagy...


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/30322/virtual/www/domains/ocimazeny.cz/wp-content/themes/glamour/single.php on line 55