Rozvádíme se: co s hypotékou na dům?

Rozvod, jedno z nejtěžších období života, které obnáší smutek, ochlazení vztahů, starosti o finanční budoucnost a rozdělení majetku i nové začátky. Kam půjdeme, co hypotéka a jak to zvládnu s dětmi? Ženy, které čelí této nelehké situaci, si musí zodpovědět mnoho otázek, které mají často co dočinění s jejich vlastní existencí a existencí jejich dětí.

Rozvod a vypořádání hypotéky je obrovskou komplikací. Samotný rozvod jako právní akt je často velmi rychlý, ale vypořádání majetku rozvádějících se manželů se může táhnout celé roky, za dluhy, které vznikly v manželství, odpovídají totiž oba manželé. Obecně máte 3 možnosti, jak naložit s hypotékou, kterou je zatížen dům či byt ve kterém spolu rodina žila.

Převzetí hypotéky jedním z rozvádějících se manželů

Hypotéku může na svá bedra převzít jeden z manželů a toho druhého vyplatit. Zní to jednoduše, že? Potíž je v tom, že málokdo má naspořenou takovou částku, aby svůj dosavadní protějšek vyplatil a ještě k tomu splácel pravidelně měsíční splátky hypotéky. Řešením je přidání nového spoludlužníka často nového partnera jednoho z rozvádějících se manželů. Ten se bude podílet na splácení hypotečního úvěru. Nevyhovuje vám výše měsíčních splátek hypotéky? Možností je refinancování hypotečního úvěru.

Prodat nemovitost, ve které rodina žila a z utržených peněz splatit hypotéku

Pokud oba manžele tíží nepříjemné vzpomínky a chtějí oba začít znovu na jiném místě, je tato varianta ideální volbou. Kupec nemovitosti uhradí dluh přímo bance, nemovitost je poté převedena na kupce a zbytek peněz si rozdělí budoucí ex manželé. Velký pozor si dejte na načasování, pokud splatíte hypotéku bance dřív, než skončí tzv. fixační období, za sankce za předčasné splacení můžete zaplatit přemrštěné částky. Netrefili jste čas a konec fixačního období je v nedohlednu? Zkuste pronájem, který vám každý měsíc pokryje měsíční splátku hypotéky.

Prodej nemovitosti i s hypotékou

Je častější než předchozí varianta, při prodeji dochází k převodu hypotéky na nového majitele. Z výše kupní ceny nemovitosti je odečtena aktuální výše hypotéky prodávajících a zbývající část obdrží rozvádějící se manželé po zápisu do katastru nemovitostí.

To vše funguje za předpokladu, že každý z partnerů má práci a alespoň nějaké naspořené peníze do nových začátků. Ale co dělat, pokud se potýkáte s finančními problémy, nemáte práci ani záložní obnos, který by vaší situaci alespoň do doby, kdy se zvednete a půjdete dál, vyřešil? Pokud se nacházíte ve svízelné situaci a zůstala jste bez prostředků, obraťte se na svou banku, určitě společně najdete řešení, jak v této životní situaci postupovat.

Ohlídejte si čas vymezený na vypořádání společného jmění manželů. Ze zákona totiž vyplývá, že na vypořádání společného jmění máte 3 roky od zrušení manželství. Pokud se ani do této tolerantní lhůty nestihnete mezi sebou dohodnout, situaci začne řešit příslušný soud.

Komentovat

Váš email nebude publikován. Vyžadovaná pole jsou označeny *

*

Můžete použít HTML tagy...