S.P.L.K. – dieta pro milovníky jídla

By: scott

Když se řekne dieta, první co nás napadne je pravděpodobně úprava jídelníčku spojená s mnohými omezeními, hladem a vyškrtnutím oblíbených pochutin. To ale není případ diety založené na dělené stravě podle Lenky Kořínkové, známé pod zkratkou S.P.L.K., která je založena naopak na lásce k jídlu.

Hubnutí ano, ale trápení ne – to je hlavní zásada S.P.L.K. diety, která na rozdíl od většiny diet založených na omezování se v konzumaci jídla podporuje gurmánství a vychutnávání si jídla, ideálně v každém soustu.

Jídlo je více než jen zdroj energie

Málokdo z nás dnes jí aby žil, a naopak stále více a raději žijeme, abychom jedli. Pokud to znamená oblibu v ochutnávání různých chutí a surovin, proč ne. Když se ale příjem potravy promění v bezmyšlenkovitou konzumaci všeho poživatelného v neomezeném množství, bez rozmyslu, a v důsledku obvykle již i bez většího požitku, je čas se zamyslet. V takovýchto případech je totiž konzumace jídla i stravovací návyky často reakcí člověka na rozličné emoční prožitky, kdy přímo odráží jeho pocity. Pokud si tento fakt uvědomíme, je zde prostor pro změnu.

S.P.L.K. usiluje o pozitivní působení

Lenka Holas Kořínková v rámci své dietní strategie usiluje o nelezení rovnováhy v každém jedinci, a s ohledem na psychickou stránku celé problematiky nijak nekritizuje ani neodsuzuje, což je povzbuzující i motivující pro každého začínajícího dietáře.

Co je jádrem S.P.L.K.

V rámci své dietní strategie Lenka Kořínková propaguje dělenou stravu, kdy je potřeba klasicky určité skupiny potravin konzumovat odděleně. V praxi to znamená, že rostlinnou skupinu (pečivo, luštěniny, brambory, těstoviny, rýži, vločky, sóju, med ) nesmíte kombinovat s živočišnou (mléčné výrobky, vejce, maso, ryby), a také ovoce nesmíte kombinovat se zeleninou. Zeleninu však lze kombinovat s živočišnými i rostlinnými potravinami a ovoce s rostlinnými. V této dietě je pak úplně vyškrtnut cukr, bílé pečivo a alkohol. Pokud jde o množství jídla, S.P.L.K. vás nijak neomezuje, což je skvělá zpráva pro všechny, kteří se bojí hladovění. Přesto kila podle autorky půjdou dolu, a navíc tato dieta prý také posílí imunitní systém a uvede v harmonii fyzickou i psychickou stránku člověka. Úskalím této diety je však najít vhodné kombinace jídel tak, abychom všechny zásady diety dodrželi.

Komentovat

Váš email nebude publikován. Vyžadovaná pole jsou označeny *

*

Můžete použít HTML tagy...