Hormonální antikoncepce: Pro a proti

foto: Made Underground / Flickr.com

foto: Made Underground / Flickr.com

Zdaleka dnes nežijeme v době, kdy je sex spojován s obdobím až po svatbě a přísnou monogamií. Sexuálních parterů má většina lidí v životě více, a období začátku sexuálního života se přesouvá do stále nižšího věku, kdy rozhodně nebývá provozován za účelem založení rodiny. Naštěstí téma antikoncepce přestává být společenským tabu, a stále více žen si tak přichází k lékaři zejména pro hormonální antikoncepci. Ta je pro mnohé neocenitelným pomocníkem. Jsou ale i nástrahy, se kterými si neporadí. Jaké jsou tedy hlavní výhody a nevýhody hormonální antikoncepce?

 

foto: nateOne / Flickr.com

foto: nateOne / Flickr.com

+ Vysoká spolehlivost ochrany před otěhotněním

Při správném užívání je hormonální antikoncepce vysoce účinným prostředkem proti početí, kdy chrání spolehlivě až v 99 % případů.

 + Vliv na průběh i termín menstruace

Hormonální antikoncepce pomohla mnohým ženám od bolestivé či dlouhotrvající menstruace. Hormony totiž regulují celý menstruační cyklus, a při pravidelnosti jejich přísunu dovedou celý proces dovést do větší rovnováhy. Mimo to v době dovolené u moře, nebo pokud se chystáte na nějakou významnou událost, oceníte možnost manipulace s termínem menstruace – prostřednictvím prodloužení či naopak zkrácení cyklu.

foto: BdwayDiva1 / Flickr.com

foto: BdwayDiva1 / Flickr.com

 + Vliv na pleť

Především v době puberty „rozbouřené“ hormony negativně ovlivňují i vzhled pleti. Hormonální antikoncepce, která hladinu hormonů v těle reguluje, dovede tento problém výrazně eliminovat, a především akné mnohdy ustupuje doslova zázračně.

 + – Lékařské prohlídky jsou nutností

Pokud máte zájem o hormonální antikoncepci, je potřeba navštívit gynekologa, který vám napíše nejen první recept na hormonální antikoncepci, ale bude dále v tříměsíčních intervalech vypisovat i další recepty, a také provádět preventivní půlroční prohlídky. Ty nejsou všemi ženami vítané, na druhou stranu vám ale poskytnou jistotu, že pokud by vám hrozily nějaké zdravotní problémy gynekologického rázu, lékař je včas odhalí.

foto: Gnarls Monkey / Flickr.com

foto: Gnarls Monkey / Flickr.com

– Bez pravidelnosti to nepůjde

Pokud často zapomínáte, nebo patříte mezi osoby, pro které je nějaký ten den dva zpoždění s odevzdanou prací na běžném pořádku, pak vám může antikoncepce nadělat pořádné potíže. Základem pro zajištění ochrany prostřednictvím hormonální antikoncepce je totiž pravidelnost, kdy je potřeba brát pilulku denně, a to ve stejný čas. To znamená tedy nutnost nosit pilulky neustále u sebe, a mnohdy také nastavení budíku či pravidelný režim, který vám pomůže opravdu nikdy nezapomenout. Už jednodenní „výpadek“ totiž může způsobit snížení účinku antikoncepce, a v některých případech dokonce tak významné, že ženu čeká buď dřívější příchod menstruace, nebo mnohdy nechtěné těhotenství.

  – Vliv na zdraví

Hormonální antikoncepce je chemický produkt, který má chtě nechtě jak své světlé, tak i stinné stránky. Užívání antikoncepce sebou nese například riziko žilní trombózy, či infarktu myokardu (především v kombinaci s kouřením). Objevují se také bolesti hlavy, a v některých případech i krvácení.

foto: alancleaver_2000 / Flickr.com

foto: alancleaver_2000 / Flickr.com

– Cena

Nic dneska není zadarmo, a ani s hormonální antikoncepcí to není jinak. Jedno balení, které vám vystačí na přibližně tři měsíce, vás vyjde v průměru na 500 až tisíc korun.

 – S pohlavními chorobami vám nepomůže

Hormonální antikoncepce funguje výlučně jako ochrana před nechtěným početím, a pokud jde o pohlavně přenosné choroby, nemá na jejich přenos bohužel absolutně žádný vliv.

Komentovat

Váš email nebude publikován. Vyžadovaná pole jsou označeny *

*

Můžete použít HTML tagy...


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/30322/virtual/www/domains/ocimazeny.cz/wp-content/themes/glamour/single.php on line 55