8 mýtů spojených s těhotenství, porodem a kojením

Těhotenství sice není jedna velká neznámá, ale každá budoucí maminka ho prožívá jinak. Některé trpí nevolnostmi, jiné chutěmi další pak netrápí vůbec nic. Kolem těhotenství ovšem koluje celá řada mýtů a povídaček, které ve většině případech nejsou pravdivé a nastávají rodičky mohou rozhodit. Jaké jsou nejčastější mýty a jak je to s jejich pravdivostí? Přečtěte si náš článek.

baby-1232243_1920

1. Během těhotenství se nesmíte stresovat

Říká se, že se během těhotenství vůbec nemá žena stresovat. Výzkumy ale prokázali, že určitá hladina stresu má pozitivní vliv na vývoj CNS dítěte a urychluje jeho vývoj. Výsledky průzkumů ukázaly, že miminka matek, které byly vystavené lehkému stresu, mají lepší výsledky ve vývoji motoriky.

2. Nesmí se věšet prádlo, záclony ani tancovat

Tyto domácí práce, kdy se zvedají ruce nahoru byly matkám zakazované, aby se dítěte neomotala pupeční šňůra kolem krku. Pupeční šňůra se miminku může otočit kolem krku, protože je dlouhá a miminko se hodně hýbe, ale není to nic neobvyklého a porodník si s tím hravě poradí.

3. Nesmí se spát na zádech

Pravdou je, že v pokročilém stádiu těhotenství se spánek na zádech nedoporučuje, protože je nepohodlné. Maminka tak může spát v jakékoliv poloze, které je ji pohodlná a přinese ji zasloužilý kvalitní spánek. Ženy si mohou pomoci a pořídit si těhotenský polštář, který ulehčí jejich zádům a bříšku.

Poloha na zádech je pak nevhodná při začínajícím porodu. Poloha vleže totiž oslabuje průtok krve a v kombinaci s kontrakcemi se snižuje zásobení miminka krví, což může způsobovat problémy.

4. Když se žena během těhotenství lekne, dítě bude mít vadu

Pouhé leknutí, s jakým se každý setkáváme dnes a denně, rozhodně nemá na vývoj miminka vliv a nemůže mu způsobit vrozenou vadu. Vrozené vady vznikají v důsledku genetické dispozice, nemoci nebo braní drog, léků nebo užívání alkoholu v těhotenství.

5. Dítě je potřeba přebalovat před i po kojení

Tady záleží na stáří miminka. U novorozence se přebaluje pouze před kojením. Je to z toho důvodu, že miminka mají rozvolněné břišní svaly a při přebalování, kdy se dávají nožičky k bříšku, se miminku zmáčkne bříško a vše co pracně vypilo, tak vyzvrací.

Když miminko vyroste a stává se z něj kojenec, pak je samozřejmě nutné ho přebalit před i po kojení.

6. Pokojová teplota musí být 26 °C

V 70. letech se hlídalo. aby miminko žilo v pokoji, kde je minimálně teplota 26 °C, tedy v přetopené místnosti. Touž dávno neplatí a stačí, když je v bytě stálá teplota 22 stupňů a pro kojence pak 21 stupňů. Když vám přijde, že má miminko studené ručičky nebo hlavičku, přidejte vrstvu oblečení nebo rukavičky s čepičkou.

Přetopené místnosti, ve kterých se nevětrá přispívají k oslabení imunity organismu a vydýchaný těžký vzduch dětem rozhodně nesvědčí. Nepřetopené místnosti jsou také prevencí proti náhlému úmrtí kojence (SIDS).

7. Dítě se nakazilo novorozeneckou žloutenkou v porodnici

Novorozenecká žloutenka se na rozdíl od infekční žloutenky nepřenáší, ale je způsobena zvýšeným množstvím bilirubinu. Ten způsobuje nažloutlou barvu miminka. Jeho hodnota se tak snižuje fototerapií – denním světlem. Miminko se položí zavřenému oknu a na hlavičku a hrudníček mu musí dopadat denní světlo, ideálně slunce.

Pokud je hodnota příliš vysoká, pak přichází na řadu speciální modré světlo, které žloutenku nadobro odstraní. Léčba trvá pár dní a miminko je bez následků úplně zdravé.

8. Musím jíst za dva

Jsme dva, tak musím jíst za dva, to je velmi oblíbené tvrzení a také výmluva na vyšší příjem potravy. Ale není tomu tak. Miminko rozhodně nespotřebuje tolik energie a nespálí tolik kalorií jako maminka, takže příjem potravy nemusí být vyšší. Jídelníček musí být vyrovnaný.

Podle odborníků je jídelníček vyrovnaný, je potřeba přidat k běžnému vyváženému jídelníčku, jednu svačinu navíc a to v podobě 300 kalorií.

Komentovat

Váš email nebude publikován. Vyžadovaná pole jsou označeny *

*

Můžete použít HTML tagy...


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/30322/virtual/www/domains/ocimazeny.cz/wp-content/themes/glamour/single.php on line 55