Nízkosacharidová dieta

Jak už napovídá název samotný, nízkosacharidová dieta je založená na snížení příjmu sacharidů v potravinách. Pokud si ale myslíte, že to znamená pouhé omezení konzumace čokolády a cukrovinek, jste na velkém omylu. Sacharidy na vás totiž číhají na každém rohu, a možná se budete hodně divit, v čem všem cukr najdeme.

Čím vás zaujme

Nízkosacharidová dieta láká mnohé „dietáře“ tím, že nijak neomezuje celkový denní příjem energie z potravin. Na první pohled se tak zdá, že nebude žádný problém odpustit si nějakou tu cukrovinku, když ji můžete směle nahradit třeba řízkem. Sacharidy jsou však obsaženy v mnohem širším spektru potravin, a kromě cukrovinek si při této dietě budete muset odpustit taky zeleninu, ovoce, obiloviny, a téměř všechny přílohy. Naopak hojně si můžete dopřát masa, vajec a výrobků z mléka.

Jak dieta funguje

Obvyklý doporučený příjem sacharidů pro dospělého člověka na jeden den by měl činit 300 až 420 gramů. U nízkosacharidové diety se však snižuje na pouhých 70 až 50 gramů, což obnáší opravdu drastické snížení příjmu sladkého. Vzhledem k tomu, že tudíž tělo postrádá sacharidy, začíná čerpat energii z tuků a tukových zásob v těle, což přináší právě vytoužený úbytek hmotnosti. Spolu s nimi ale ubývá i vody a svalové hmoty, což není právě ideální.

Čím nenadchne

By: bark

Nízkosacharidová dieta je bohatá na tuky a bílkoviny, ale naopak velmi skromná pokud jde o vlákninu a sacharidy, a také množství vitamínů, minerálů a enzymů. Vedlejšími efekty této diety proto nezřídka bývá zácpa, nadýmání, kožní problémy, ztráta vápníku s možným odvápněním kostí, vznik ledvinových kamenů, srdečně-cévních chorob a mnohých dalších. Nemluvě o tom, že se můžete těšit na nekončící chutě, „honění mlsné“ i hlad.

Následkem této diety dochází k odvodnění ale i úbytku svalů, což v kombinaci dohromady znamená vysněný pokles hmotnosti – bohužel však nikoliv trvalý ani příliš „zdravý“. Mimo to při návratu k běžné stravě se i malé množství snězených cukrů okamžitě projeví zavodněním a zvětšením svalů – opticky tedy zalitím vodou a zvednutím váhy nazpět.

Komentovat

Váš email nebude publikován. Vyžadovaná pole jsou označeny *

*

Můžete použít HTML tagy...


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/30322/virtual/www/domains/ocimazeny.cz/wp-content/themes/glamour/single.php on line 55