Jak vyčistit zčernalé stříbro?

Všichni, kdo rádi nosí šperky ze stříbra to znají. Po čase ztrácí svou barvu a lesk a začíná černat. Bohužel tato vlastnost je pro stříbro typická, ale je možné černání snadno a jednoduše předcházet nebo stříbrným šperkům opět navrátit jejich lesk a barvu. Triky a typy jsme vám sepsali v následujícím článku.accessories-519695_1280

Stříbrné šperky

Pro stříbrné šperky je charakteristický jemný bílý lesk. Díky němu jsou stříbrné šperky elegantní, decentní a hodí se prakticky ke všem out-fitům. Jeho další výhodou je, že díky své neutrální barvě je možné ho doplnit o jiné materiály, různé jiné barevné šperky nebo jako jak je v současné době moderní, vrstvit.

Stříbro jako vzácný kov a je možné ho různě povrchově upravovat. Mezi nejběžnější úpravy patří zmatnění, dodání lesku nebo úprava, kdy vzniká tzv. staro stříbro. To je úprava, která na první pohled evokuje patinu šperku. Jinou povrchovou úpravou je rhodiování.

Rhodiování je proces, kdy se stříbrný šperk ošetří tenkou vrstvou rhodia. Díky této vrstvě získá šperky antioxidační úpravu a lesklejší a bělejší vzhled. Díky tomu nejen, že stříbrné šperky budou odolnější vůči okolním vlivům, ale také jsou k nerozeznání od šperků z bílého zlata.

Proč stříbro černá?

Tento nevítaný jev je způsob několika příčinami. Nejčastějším důvodem jsou nekvalitní suroviny zvolené k výrobě šperku. V použité slitině může být vyšší podíl jiných kovů, jako je například nikl. Pokud tak začne šperky černat a jedná se značkový šperk, jedná se o výrobní vadu a je oprávněná reklamace.

Další příčinou může být chemická reakce s pokožkou a vzduchem. Ta vyvolává oxidaci kovů. Pro ty, kteří mají pH faktor příliš kyselý, může to vyvolat právě nevzhledné černání. V takovém případě doporučuje zvolit šperky potažené rhodiem, které jsou proti pH imunní.

5 rad, jak se zbavit černání stříbra

Na to, jak starému a zašlému stříbrnému šperku opět navrátit lesk a jemnou bílou barvu, existuje celá řada návodů, typů a triků. Sepsali jsme ty nejvíce osvědčené a tradiční, které jistě zaberou a vy zase budete moci nosit své stříbrné šperky s radostí.

Svěřte to zlatníkovi

Nejjednodušší a také nejbezpečnější je odnést zčernalý stříbrné náušnice, prsteny a další šperky do zlatnictví, kde vám ho vyčistí odborníci. Zlatníci na čištění mají speciální roztoky, nástroje, kterými se dostanou i do záhybů a také zkušenosti. Poplatek za vyčištění a naleštění stříbrného šperku není nijak vysoký, pohybuje se kolem 15 Kč na kus.

Speciální prostředky na čištění stříbra

Domácí nejoblíbenější čištění stříbrných šperků je za pomocí speciálních roztoků, které jsou běžně k sehnání v drogériích. Tyto roztoky jsou zárukou, že se šperku nic nestane nebo že se nijak během čištění neponičí. Důležité je vždy postupovat přesně podle návodu.

K dostání jsou také speciální hadříky napuštěné látkou, která dokáže šperk velmi rychle a kvalitně vyčistit.

Domácí triky a rady

Stříbrné šperky nás zdobí ji několik stovek let a tak není divu, že existuje spousta domácích triků a rad, jak stříbro vyčisti a zbavit ho zčernání. Mezi neúčinnější patří voda a prášek do pečiva nebo roztok vody a jedlé sody i zubní pastou.

  • čištění popelem
  • s citronovou šťávou
  • voda s octem

Komentovat

Váš email nebude publikován. Vyžadovaná pole jsou označeny *

*

Můžete použít HTML tagy...