Krize středního věku u mužů a u žen

Krize středního věku – takové označení nese období, které přichází nejčastěji okolo čtyřicátého roku věku, kdy vám najednou vaši přátelé začnou připadat nezajímaví, život fádní, práce nenaplňující, a možná se z vás taky úspěšně stal hypochondr čekající na smrt. Muži a ženy prožívají toto období různě, a některým se bez problémů vyhne obloukem. I když ale přeci jen přijde, není třeba věšet hlavu – i s krizí středního věku se dá bojovat.

Kdy přichází krize středního věku?

Období krize středního věku nelze nijak obecně určit. U někoho přijde v pětatřiceti, u jiného v padesáti. Obvykle je spojeno s významnými událostmi v životě jedince, nebo v jeho okolí. U žen bývá období krize středního věku nejčastěji spojováno také s přechodem (klimakteriem), kdy žena přechází z plodného období do neplodného. U mužů naopak nezřídka s nabíráním druhé mízy, vyhledáváním všemožných nezávazných mimomanželských sexuálních a mileneckých vztahů či povyražení. Podobně významně ale může na obě pohlaví zapůsobit například odchod dětí z domova, nemoc či smrt někoho blízkého.

Jak rozpoznat příchod krize

Nejčastějším signálem příchozí krize je celková osobní nespokojenost, jejíž konkrétní příčinu mnohdy vůbec nemůžeme nalézt, a naopak nám jako neuspokojující připadá naprosto vše. Naše práce, kterou jsme tolik milovali, ale najednou nás již nenaplňuje ani neobohacuje, naši přátelé, kteří jsou najednou nudní a zpátečničtí, naše koníčky, kterým jsme se sice věnovali od dětství, ale nyní už se zdají být všední a nezajímavé, naše manželství, které zapadlo do stereotypu a naprostého odcizení. Přirozenou reakcí na takovouto nespokojenost je pochopitelně snaha o změnu, kdy v období krize středního věku lidé často zatouží po nové mladistvější image, zkoušejí všemožné adrenalinové zážitky, kupují si extravagantní věci, po kterých dříve nijak netoužili, vyhledávají nové známosti (ať už přátelské či jiné) a mnohdy zcela přehodnocují své priority ve snaze naplnit sny, které byly doposud upozaďovány. Druhým extrémem je deprese, která s krizí středního věku bývá nezřídka také spojena, společně se stavy úzkosti či beznaděje.

Co s tím

Vyrovnání se s příchozími změnami trvá každému různě dlouhou dobu, a samozřejmě záleží na mnoha okolnostech, jak rychle a do jaké míry kdo krizi středního věku překoná. Jakmile vás začnou přepadat chmury, je každopádně dobré začít okamžitě pátrat po příčinách, a snažit se je odstranit – ať už za pomoci lekce kickboxu, nového účesu, nebo dýchánku s přáteli. Významnější kroky si však rozhodně vždy dobře promyslete a zejména se pozastavte nad tím, zda doopravdy dané rozhodnutí něco ve vašem životě vyřeší a změní, nebo jde jen o ubohé plácání se v kaluži. Zatímco hodinou strávenou ve fitku totiž nikomu neublížíte, s nezávazným románkem už by to mohlo být horší, a přestože byste si svůj omyl mohli uvědomit téměř okamžitě, škody mohou být již nenávratné. Vyvarujte se proto unáhlených mladistvých rozhodnutí a zkoušejte si spíše rozšiřovat obzory způsoby přiměřenými svému věku – novými koníčky, přáteli, nebo možná šatníkem…

Komentovat

Váš email nebude publikován. Vyžadovaná pole jsou označeny *

*

Můžete použít HTML tagy...


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/30322/virtual/www/domains/ocimazeny.cz/wp-content/themes/glamour/single.php on line 55