Pilulka „po“: mýty versus fakta

To, že prozatím netoužíte po dítěti, rozhodně neznamená, že byste si měli odpírat sex – právě naopak. Dosyta si jej užívejte, ale ideálně zodpovědně – s antikoncepcí nebo ochranou. V opačném případě už totiž můžete spoléhat jen na partnera, který musí včas „ven“, nebo na pilulku „poslední záchrany“.  Kolem ní však koluje spousta mýtů, proto si raději dobře zjistěte, jak to s ní doopravdy je.

Jak rychle je třeba pilulku vzít?

By: Markus

Postkoitální antikoncepce známá jako „pilulka po“ účinkuje pouze v omezeném časovém úseku po nechráněném styku. Rozhodně to ale neznamená, že byste kvůli jejímu nákupu měli startovat do ulic uprostřed noci. Tabletku poslední naděje obvykle stačí vzít do 72 hodin, takže není žádná tragédie vyčkat do rána. Přesto skutečně platí, že čím dříve, tím lépe. Pilulky se berou vždy dvě, první co nejdříve po styku, a druhá za dalších dvanáct hodin.

Kde pilulku pořídíte

V minulosti byl nutnou podmínkou pro získání pilulky lékařský předpis. Dnes jsou již v lékárnách k dostání i bez předpisu, lékárník po Vás ale velmi pravděpodobně bude chtít občanský průkaz, který mimo jiné prokáže váš věk a poslouží k zaevidování vašich údajů do databáze. Trh nabízí několik různých druhů tabletek, které se všechny cenově pohybují okolo pětistovky, a jejich spolehlivost je okolo 96%.

Jak pilulka funguje

Pilulka po nechráněném styku obsahuje velice vysoké procento hormonů, (až stokrát vyšší než klasická antikoncepce), konkrétně látky levonorgestrelu, což je hormon, který zjednodušeně řečeno umí zabránit tomu, aby se oplodněné vajíčko uhnízdilo a zrálo v děloze. Tělo jej proto i v případě oplodnění s nadcházející menstruací jednoduše vyloučí.

V žádném případě se ale nedoporučuje tento druh postkoitální antikoncepce užívat vícekrát než dvakrát do měsíce. Vysoké množství hormonů znamená pro tělo výraznou zátěž a nezřídka vám přinese bolesti v podbřišku, motání a bolest hlavy, únavu či nevolnost, společně s rozhozeným menstruačním cyklem.

Ve věcech sexuálního života se proto snažte být vždy o krok napřed, a raději vsaďte na hormonální antikoncepci nebo prezervativy, které jsou šetrnější k vašemu zdraví i peněžence, a svůj účel splní stejně spolehlivě. „Pilulku po“ si pak můžete nechat jako nouzové řešení pro krizové situace, jako je třeba prasknutí kondomu, jehož pravděpodobnost je velice nízká…

 

Komentovat

Váš email nebude publikován. Vyžadovaná pole jsou označeny *

*

Můžete použít HTML tagy...


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/30322/virtual/www/domains/ocimazeny.cz/wp-content/themes/glamour/single.php on line 55