Jak doma ušetřit na elektrické energii

Cena elektřiny se každým rokem zvyšuje. Neúměrně tomu se v mnoha domácnostech zvyšuje také počet elektroniky. Co je možné v domácnosti zařídit jinak, aby se celková suma na účtech snížila?

1. Dodavatel a tarif

První kroky k ušetření za elektřiny by měly vést ke smlouvě a k podmínkám s dodavatelem. Řada domácností totiž využívá služeb drahého dodavatele nebo od něj přijímá tarif, který neodpovídá spotřebě. Najít vhodného dodavatele je přitom možné i online, na internetu je k dispozici řada chytrých kalkulaček.

2. Investujte do nových spotřebičů

Staré spotřebiče spotřebovávají zbytečně velké množství energie. Ty nové už jsou vyráběny (a to dokonce povinně) s ohledem na nižší spotřebu. Výměnou staré ledničky za novou je tak možné snížit spotřebovanou energii až pětkrát. Cena nového spotřebiče se tak během několika let vrátí.

Stejně tak je možné ušetřit na pračce, počítači či myčce. Dívejte se také na energetické štítky – čím více plusek je za písmenem A, tím lépe. Kupujte nejhůře spotřebiče typu A+.

3. Rozmístěte správně spotřebiče

Lednička stojící hned u sporáku či topení spotřebuje mnohem více energie. Dbejte proto na rady výrobce a umístěte ji správně – a to i co se týče vzdálenosti od zdi. Každý teplotní stupeň navíc znamená další zbytečnou spotřebu energie.

Stejně se se ujistěte, že lednička správně těsní a že nejsou nedovřená dvířka. Spotřebu zvýší také velká ledová námraza (a to až o desítky procent).

4. Vyměňte žárovky za úsporné

Klasické žárovky sice svítí, ale současně vydávají zbytečné teplo.  Zářivky či LED žárovky jsou dražší, ale kromě delší životnosti spotřebují mnohem méně energie. Investice do nich se tak vrátí už v řádu měsíců. Více informací včetně výběru jednotlivých druhů LED žárovek se můžete dočíst zde.

LED žárovkám nevadí časté vypínání a zapínání, takže se nebojte poctivě zhasínat tam, kde se nikdo nepohybuje.

5. Dejte sbohem stand-by režimům

Spousta spotřebičů nabízí kromě tlačítka vypnout/zapnout také přepnutí do tz. stand-by režimu – tedy do úsporného režimu. Ten sice spotřebuje méně energie, než když je přístroj v plném provozu. Ale současně je v podstatě vypnutý – není možné s ním pracovat. Televizi proto vypněte úplně a ne jen tlačítkem na dálkovém ovladači. Stejně tak počítat či hi-fi věž. Ušetříte tak něco málo na celkové spotřebě.

I když některé z těchto tipů mohou ušetřit jen několik desetikorun ročně, budete-li dodržovat všechny, naspoříte ve výsledku zajímavou sumu.

Komentovat

Váš email nebude publikován. Vyžadovaná pole jsou označeny *

*

Můžete použít HTML tagy...


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/30322/virtual/www/domains/ocimazeny.cz/wp-content/themes/glamour/single.php on line 55