Jak na bolest břicha?

Bolesti břicha bývají velmi často přeceňovány, ale také podceňovány. Bolest může být také společným projevem mnoha různých onemocnění. Bývá provázena i jinými potížemi, jako je průjem, zvracení, pocit plynatosti nebo plnosti. Může se jednat jen o běžné nevolnosti, ale také o známky vážného onemocnění. Jaké jsou možné příčiny a co na ně funguje, se dočtete v následujícím článku.

Správný popis bolesti

Důležité pro zbavení se bolesti břicha je odhalení její příčiny, ať už je to doma nebo u lékaře. Vždy je dobré si odpovědět na pár základních otázek, které pomohou s diagnostikou. Díky tomu bude moci být léčba brzy zahájena a bolest se odstraní.

 • Kdy bolest začala?
 • Kde se bolest nachází teď?
 • Kde se bolest nacházela na začátku?
 • Jaký má charakter?

Charakterem je myšleno, co nejvíce detailní popsání bolesti. Zda je stálá, trvalá. Stále stejně silná, snesitelná, nesnesitelná, krutá, kolísavá, nárazová nebo zda někam vystřeluje. Vždy je dobré si uvědomit, co se dělo před příchodem bolesti. Co bylo za poslední dny snědeno, vypito nebo zda nedošlo k úrazu nebo poranění. Vždy je dobré zmapovat dobu než nastala bolest.

S bolestí v břiše mohou být spojeny i jiné obtíže, kterým se souhrnně říká obecné příznaky zdraví a nemocí. Především se jedná o teplotu, chuť k jídlu, obtíže s močením, ale také kvalita, barva a frekvence stolice.

Kde břicho bolí?

Při rychlém a správném odstraní bolesti je velmi důležité správně popsat místo, kde bolest začala a kde se projevuje nyní. Břicho je rozděleno do 4 částí pomocí, kterých se snadněji lokalizuje bolest. Díky popsání místa bude moci lékař lépe diagnostikovat příčiny a zahájit léčbu.

 • nad pupkem
 • pod pupkem
 • vpravo
 • vlevo

Ve středu těchto částí se nachází pupek. Další důležitou partií je podžebří, které pojmenovaná oblast pod žebry.

Domácí léčba

Žádná bolest by se neměla podcenit, ale s některými není nutná návštěva lékaře. S běžnými bolestmi břicha, jako je plynatost nebo bolest vyvolaná stresem, nervozitou nebo špatným stravováním, si člověk dokáže poradit i sám.

 • žaludeční a střevní infekce – bolesti břicha, průjem, zvracení, nevolnost – čajová dieta, suchý rohlík, velký přísun tekutin (první 2 – 3 dny), nedojde-li ke zlepšení je nutná návštěva lékaře
 • „nervózní“ střevo – střídání průjmu se zácpou, častější stolice, nadýmání – plnohodnotná strava, snížení stresu, odběr krve, ultrazvuk, kolonoskopie
 • zaražené větry – tlak v nadbřišku s občasným bodnutím, břicho je tvrdé a nafouklé – fenyklový nebo mátový čaj, ostrá procházka, mírná pohybová aktivita

Návštěva lékaře

Bolest břicha může být signalizovat velmi vážná onemocnění, je tedy dobré, pokud je bolest náhlá, velmi bolestivá a neustupující okamžitě navštívit lékaře. Totéž platí i bolesti, se kterou se pacient nikdy nesetkal.

Žaludeční vřed

Žaludeční vřed se projevuje pálivou bolestí žaludku v oblasti nadbřiška a vystřeluje směrem do zad, hlavně po jídle. Někdy je doprovázen černou stolicí, ve které je natrávená krev. Vřed vzniká drážděním žaludeční sliznice vlastní kyselinou. Je to způsobeno kořeněnou stravou, kouřením, alkoholem a nepravidelným životním stylem.

Léčba je vždy nutná u odborníka. Obecně se doporučuje striktní dodržování diety a klid. Jíst by se mělo po malých dávkách, ale v krátkých časových intervalech. Vyhýbat by se mělo potravinám, které produkují tvorbu žaludečních šťáv, jako je káva, uzeniny, polévkové koření nebo masové či zeleninové vývary. To by mohlo bolest žaludku jen zhoršit.

Zánět slinivky břišní

Zánět slinivky břišní se projevuje prudkou a velmi silnou bolestí v břiše, která vystřeluje doprostřed zad. Dala by se přirovnat k pocitu bodnutí nožem do zad. Při akutním zánětu slinivky břišní nelze chodit ani ležet na zádech. Je provázen pocitem na zvracení, pocením, zrychleným tepem a dechem.

V takovém případě je potřeba okamžitě zavolat záchranku. Akutní zánět slinivky může ohrozit člověka na životě. Nemělo by se pít, jíst ani brát léky na bolest, jen počkat na příjezd sanitky.

Komentovat

Váš email nebude publikován. Vyžadovaná pole jsou označeny *

*

Můžete použít HTML tagy...


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/30322/virtual/www/domains/ocimazeny.cz/wp-content/themes/glamour/single.php on line 55