Příliš těžký batoh? 5 + 1 tip, jak ulevit zádům vašeho školáka

Také se vám protočí oči v sloup, když pomáháte se školním batohem vaší ratolesti? Nejste sami. Každé třetí dítě totiž alespoň jednou týdně nosí na zádech třikrát tolik, než by mělo. Maximum se přitom pohybuje mezi 10 a 15 % váhy dítěte. Podívejte se, co můžete udělat pro to, aby batoh nepřipomínal posilovací závaží.chi_735_i

Pohlídejte váhu prázdného batohu

Školní batoh by měl být sám o sobě co možná nejlehčí. Ideální váha batohu a aktovky pro první stupeň je maximálně 1200 gramů, pro druhý stupeň o dalších 200 gramů víc. Existují ale také velmi lehké Školní batohy určené menším školákům. Váží kolem 1 kila a přitom jsou stejně kvalitní i funkční.

Dejte pozor na celkovou konstrukci

Pokud nechcete, aby páteř vašeho dítěte vypadala jako paragraf, věnujte pozornost zádové části batohu. Pevná a anatomicky tvarovaná „záda“ by měla být samozřejmostí. Buďte si jisti, že jste dítěti pořídili ten správný kousek a vybírejte jen speciální studentské a školní batohy. Úplně zapomeňte na všechny tašky přes rameno, i kdyby byly sebekvalitnější.

Zdravá záda? Rozhodují detaily

Dalším prvkem, který by měly mít všechny vhodné batohy, jsou polstrované popruhy. Nastavitelnost na délku je dnes už samozřejmostí. Nutné je ale také pohlídat jejich šířku. Úzké řemínky jsou velkým nepřítelem dětských zad. Způsobují bolest a nepříjemné pocity při nošení. Minimální šířka je podle doporučení 40 mm. Ideální batohy ale mají popruhy široké až 65 mm, a tak se váha na zádech rozloží ještě lépe.

Ideální školní batoh – pomůže i vnitřní členění

Vliv na správné držení těla mají i zdánlivé drobnosti. Přemýšleli jste už o tom, jakým způsobem dítě ukládá věci do batohu? Platí tady princip páky. Těžší věci jako knížky a učebnice patří vždy co nejblíž zádům, naopak lehčí věci mohou být v předních komorách. Zmuchlaná mikina přímo u zad tedy není nejlepší nápad.

Nezapomínejte na pravidelnou kontrolu

Hlavně u mladších dětí je samozřejmostí pravidelné prohlížení batohu. Kromě hraček totiž tašky často obsahují také staré svačiny a poloprázdné lahve s pitím, které zbytečně zvyšují celkovou zátěž.

Že jste vyzkoušeli snad úplně všechny rady a batoh stále váží víc než posilovací činka? Zkuste se zeptat dalších maminek, jestli ostatní děti ze třídy mají také tak těžkou tašku. Jestli ano, domluvte se s učitelkou nebo učitelem na odkládání některých věcí přímo ve škole.

Komentovat

Váš email nebude publikován. Vyžadovaná pole jsou označeny *

*

Můžete použít HTML tagy...


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/30322/virtual/www/domains/ocimazeny.cz/wp-content/themes/glamour/single.php on line 55