Dítě a hudební nástroj: Kdy začít?

Začalo se vaše dítě zajímat o hru na hudební nástroj nebo máte pocit, že nastal ten pravý čas, aby začalo na něco hrát? Ale jaký nástroj bude ten pravý? A je opravdu ten správný čas?

Hra na hudební nástroj patří mezi tradiční a velmi oblíbené, a to jak rodiči, tak dětmi, mimoškolní aktivity, díky nimž si děti osvojují určité dovednosti a vlastnosti, které mu napomáhají budovat svou osobnost. Díky hře na hudební nástroje se buduje pravá hemisféra mozku, dochází k rozvoji paměti nebo zlepšení koordinace rukou.lyetB3Xo1XfRYnqpo228qe9SBCX_wO1jaftuZmt9Xz0_yQvjbbKyZET7Dn1QhxoJbRMmlVs

Kdy začít?

Vědecké studie prokázaly, že ideální začátek pro výuku hry na hudební nástroj je v předškolním věku, tedy mezi 4 – 5 rokem. V tomto věku jsou děti již schopné naplno vnímat, lépe udrží pozornost a jsou velmi zvídavé, a tak je dost pravděpodobné, že se vám podaří vzbudit jejich zájem o hru na hudební nástroje a je zřejmé, že u hraní vydrží i v budoucnu. Ovšem není to pravidlem. Je možné, že některé děti vydrží u hraní pouze pár měsíců.

Vhodné načasování není ovšem závislé pouze na věku, ale na celkovém fyzickém a duševním vývoji dítěte. Jelikož je každé dítě jedinečné, je potřeba ke každému přistupovat individuálně. Není dobré vést dítě ke hře přísnou disciplínou a tvrdým tréninkem, ale spíše naopak. Bylo zjištěno, že při aktivitách, které dětem přináší potěšení a baví je, dosahují výraznějších pokroků a lepších výsledků. Proto dítě ke hře nenuťte.

Výběr hudebního nástroje

Je důležité věnovat výběru velkou pozornost. Před samotným výběrem hudebního nástroje je dobré, když si dítě může vyzkoušet hru na více z nich, aby se rozpoznalo, který mu bude nejvíce vyhovovat. Zapřemýšlejte také nad povahou dítěte, zdali je společenské nebo naopak tiché a klidné, zda dokáže udržet pozornost, je zodpovědné, cílevědomé, apod.

Za zvážení také stojí, zda nebude výhodnější vybraný nástroj nejprve zapůjčit nebo zakoupit starší kus, před pořízením nového drahého nástroje. To platí zejména u větších nástrojů, jako je klavír či bicí souprava. Nástroje je možné pořídit také v menších – dětských velikostech, které mají patřičné rozměry.

Zobcová flétna

Většina mateřských školek nabízí pro své žáčky výuku hry na zobcovou flétnu. Jedná se o jeden z prvních hudebních nástrojů, s kterým se děti setkají. Zobcová dětská flétna je speciálně upravená pro děti tak, aby se snadněji držela. Je menší, má pouze 5 otvorů, a pro menší děti je tak snazší udržet ji a hrát na ni.

Housle

Hra na housle vyžaduje skvělý hudební sluch a také svědomitá píle, bez které při hře na housle nedosáhnete žádných pokroků. Vyrábí se několik různých typů houslí a tak se nemusíte být, že byste nenašli ty pravé housle pro děti, dokonce i pro ty nejmenší, tříleté. Dětské housle nezapomeňte doplnit také upraveným menším smyčcem.

Kytara

Předpokladem pro hru na kytaru je trpělivost a cílevědomost. Ideálním věkem pro začátek výuky je cca 3 třída základní školy. Ovšem začít hrát na kytaru můžete v podstatě v jakémkoliv věku. Na začátek se asi nejlépe hodí akustická kytara. Pokročilejší mohou přejít k elektrické kytaře nebo baskytaře.

Klavír

Dalším velmi oblíbeným nástrojem je klavír nebo piano. Hře na klavír se mohou začít věnovat již děti ve 3 letech, kdy mají velký potenciál získat a osvojit si nové věci. Není nutné kupovat nový nástroj. Ze začátku vám postačí starší kus, ale i ten vás vyjde na plus minus deset tisíc korun. Klavír bývá také často nahrazován klávesami, které jsou pro děti zábavnější.

Komentovat

Váš email nebude publikován. Vyžadovaná pole jsou označeny *

*

Můžete použít HTML tagy...


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/30322/virtual/www/domains/ocimazeny.cz/wp-content/themes/glamour/single.php on line 55