Jak pečovat o plastová okna a dveře?

Pořídit si do svého bydlení nová plastová okna je jedna věc. Jak je však udržovat, aby zůstala co nejdéle jako nová, věc druhá. Přestože se plastové výplně otvorů pyšní svou minimální náročností na údržbu, je zapotřebí, abyste jim věnovali pravidelnou péčí. Plastová okna se vám za ni odmění dlouholetou službou a tím, že budou vypadat stále, jako kdyby je právě namontovali. Pravidelné servisní práce prodlužují nejen živostnost vámi pořízených oken a dveří, ale také zajišťují jejich bezporuchový chod.

Tip: Chcete-li si být jisti tím, že vaše okna vydrží desetiletí, pořiďte si je u českého výrobce OKNOPLASTIK s.r.o., který při pravidelně prováděném servisu ručí za své výrobky po dobu 40 let!

PICT2951

 Údržba plastových oken a dveří po montáži

Ihned po odborné montáži vchodových dveří a plastových oken je zapotřebí, abyste z plastových profilů odstranili všechny zbytky malty, barev či jiných nečistot, kterými se okenní rám při montáži znečistil. Pozor však, abyste je odstraňovali mokrou cestou, tedy nikoliv suchým hadříkem nebo houbičkou, ale pomocí vody a mycího prostředku. Předejdete tak poškrábání plastu na profilovém rámu. Očistěte i nečistoty z těsnění, kování a odvodňovacích drážek.

Pravidelná údržba oken

První fázi čištění oken máte za sebou. Další údržba bude následovat, až uznáte za vhodné umýt skla nových oken či dveří. Nikdy na mytí oken ani profilů nepoužívejte hrubé povrchy, jako jsou houbičky či drátěnky. Nepoužívejte ani čisticí prostředky s přídavkem písku, benzínu, rozpouštědel či jiných chemikálií. Mohli byste poškodit povrch plastu, zapříčinit ztrátu jeho lesku nebo poškrábat sklo. Na pravidelné čištění oken používejte výhradně jen čisticí prostředky a textilie k tomu určené. Obvykle stačí k základnímu umytí oken saponátový roztok a bavlněný hadřík, případně ještě čistič skel.

Údržba kování a těsnění plastových oken a vchodových dveří

Kromě pravidelné údržby viditelných povrchů kvalitních plastových oken a dveří je nutné věnovat alespoň jedenkrát ročně pozornost také kování a těsnění. U každého okna nebo dveří byste měli čas od času vyzkoušet, zda je možno bezproblémově otevírat plastové okno do všech jeho poloh, tj. klasické otevření, vyklápění na mikroventilaci či běžnou ventilaci.

Silikonovým olejem promažte všechny pohyblivé části kování, těsnící gumy na křídlech a rámu okna nebo vchodových dveří. Vyčistěte odvodňovací kanálky od nečistot a utáhněte všechny úchytné šrouby na oknech. Máte-li pocit, že údržbu kování a těsnění nezvládnete, pozvěte si odborníky, kteří provedou servis oken za vás.

Komentovat

Váš email nebude publikován. Vyžadovaná pole jsou označeny *

*

Můžete použít HTML tagy...


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/30322/virtual/www/domains/ocimazeny.cz/wp-content/themes/glamour/single.php on line 55