Vši a babské rady

Možná jste si doteď mysleli, že se vás toto téma netýká – ale ejhle, jednoho dne přijde vaše dítě ze školy či školky, a boj s vetřelcem jménem vši se rázem stává vaší hlavní náplní dne. Zatímco přinést si je domů je hračka, zbavit se potvůrek vší může být oříšek. Vši se totiž nerady vzdávají, a zbavit se jich skutečně nadobro chce trpělivost. Mnohdy přitom ale osvědčené rady babiček fungují lépe, než moderní chemie.

Odvšivovací přípravky a správná péče

foto: GlenBledsoe / Flickr.com

foto: GlenBledsoe / Flickr.com

První co vás napadne, když objevíte u svého milovaného potomka veš, bude jistě zajít do lékárny nebo drogerie a koupit speciální šampon nebo jiný přípravek. Pokud ale věříte, že stačí důkladně umýt dítěti hlavu, a celý problém budete vyřešen, jste na velkém omylu. Po umytí možná již v hlavě své ratolesti sice neobjevíte žádného hýbajícího se parazita, to ale neznamená, že jste se dokonale zbavili i všech jeho zárodků – hnid, které se pak vesele mohou během několika dní vylíhnout, a opět zamořit nejen hlavu vašeho dítěte, ale třeba i celé domácnosti. Kromě mytí je proto nesmírně důležité i vyčesávání, které odstraní jak usmrcené, tak třeba i živé parazity z vlasů. Ideální je pak důkladně prohlédnout každý milimetr hlavy vašeho potomka, a ujistit se, že žádné vajíčko mezi vlasy nezůstalo. Půjde o skutečně mravenčí práci, která ale přinese své ovoce.

Když chemie nezabírá

foto: mardy78 / Flickr.com

foto: mardy78 / Flickr.com

Pokud specializovaný chemický přípravek ani v kombinaci s poctivým vyčesáváním u vašeho dítěte nezabírá, a vší se stále nemůžete zbavit, je možné, že je na něj parazit již rezistentní. V takovém případě nedoufejte v zázrak, a zkuste zvolit jiný druh či značku odvšivovacího prostředku. Alternativou jsou ale také babské rady, které podle některých fungují mnohem lépe, a ještě ušetří váš rodinný rozpočet. Mezi jednu z nejvyzdvihovanějších patří například vlasový zábal z kuchyňského oleje a Alpy, který se vtírá do vlasů, jež se následně důkladně pročesávají hřebenem. Tato varianta údajně funguje zejména k ošetření dlouhých vlasů, ze kterých se vši nechtějí „vystěhovat“. Podobně by měla zafungovat i barva na vlasy, jejíž chemické složení si se vší prý poradí rychleji než speciální šampon. Pro dítě můžete zvolit odstín stejný jako je jeho přírodní barva, a především malé slečny jistě uvítají i malou změnu. Třetí oblíbenou babskou radou je pak oplach z octové vody (2 dcl teplé vody s jednou lžící octa), která údajně díky své kyselosti zahubí poslední přeživší hnidy.

Zajímavosti o vších

Délka života vši je asi tři týdny, za tuto dobu však dovede jediná veš naklást na hlavě svého hostitele až 150 vajíček, ze kterých se vesele líhnou další a další paraziti, takže za skutečně krátkou dobu dovede člověku znepříjemnit život. Veš se živí krví hostitele, takže člověka (nejčastěji díte) bodá a způsobuje nepříjemné svědění pokožky hlavy, které ročně postihne údajně tisíce dětí, a to bez ohledu na to, zda jsou vymydlené od hlavy k patě, nebo nepatří mezi nejčistotnější. K nákaze totiž stačí přímý kontakt s postiženou osobou, kdy veš přeleze či „spadne“ z hlavy nakaženého. Vši ale dokáží přežít i mimo lidské tělo, i když kratší dobu. Například v takovém šatníku je životnost vši až dvacet čtyři hodin.

Komentovat

Váš email nebude publikován. Vyžadovaná pole jsou označeny *

*

Můžete použít HTML tagy...


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/30322/virtual/www/domains/ocimazeny.cz/wp-content/themes/glamour/single.php on line 55