Káva a její pozitivní účinky na naše zdraví

Příznivý vliv kávy na naše zdraví se ví již od roku 1820. Tehdy bylo zjištěno, že semena kávy obsahují kofein (neboli alkaloid), který podporuje činnost některých orgánů (např. činnost srdce, mozku, nervů, ledvin či svalů). I když se kofein považuje za nejznámější účinnou látku, káva dále obsahuje i mnohé další látky, které mají na lidský organismus rovněž příznivý vliv.

Káva a její pozitivní účinky na naše zdraví

Káva jako zdroj antioxidantu

Káva patří mezi výborné antioxidanty, má čtyřikrát vyšší obsah antioxidantů, což je více než zelený čaj nebo některé druhy ovoce. Kávová zrna obsahují zhruba 1000 antioxidantů a díky jejich pražení si tyto účinky antioxidantů ještě zvyšují. Přesný obsah antioxidantů se liší v závislosti na typu kávového zrna.

Jaký mají antioxidanty vliv na naše zdraví?

Antioxidanty neutralizují bloudící molekuly, které útočí na buňky v našem těle a taktéž ničí DNA. To pak vede k předčasnému stárnutí, kardiovaskulárním nemocem, poruchám mozku, rakovině, šedému zákalu a dalším zdravotním potížím.

Čím je káva zdraví prospěšná?

Pití kávy je zdraví prospěšné, neboť snižuje riziko vzniku srdečních chorob, mrtvice či diabetu. Káva také podporuje hubnutí a dokonce působí preventivně proti některým onemocněním.  Je však nutno brát v potaz, že přes tyto pozitivní zprávy se pití kávy nesmí přehánět.

Velké množství tohoto nápoje může naopak našemu organismu škodit, než pomáhat. Denním přiměřeným množstvím kávy je 4 – 6 šálků denně, což by mělo odpovídat zhruba 300 mg kofeinu. Dále je také nutné mít na mysli, že účinky kávy jsou značně individuální, na někoho káva působí více, na někoho méně.

Jaká káva má nejlepší účinky?

Nejlepší účinky na lidský organismus má zejména černá káva bez příměsi různých dochucovadel, to znamená bez přidaného cukru a smetany.

V čem si udělat kvalitní kávu?

Pro milovníky kávy jsou vhodné espressovače, což jsou přístroje na výrobu kávy pomocí vysokého tlaku vodní páry. Espressa jsou určena pro výrobu silné a aromatické kávy. Při výběru máte na výběr ze dvou typů – automatické nebo pákové espresso.

Automatická espressa

Automatická espressa jsou přístroje, které pracují zcela automaticky. Uvnitř přístroje je zabudovaný mlýnek, který zrnkovou kávu semele. Díky této funkci je káva vždy ve výsledku čerstvá a má výrazné aroma. Je to dáno tím, že zrnková káva udrží ve svých zrnech více aroma oproti mleté. Kromě mletí automatické espresso se také zbavuje kávového odpadu nebo se samo vyčistí díky samočistícímu programu.

Páková espressa

Páková neboli manuální espressa vyžadují na rozdíl od těch automatických Vaší spolupráci. U těchto typů espress je potřeba ruční naplnění páky kávou, odstranění odpadu po každém použití a vyčištění páky. Jejich nevýhodou je, že pokud použijete již umletou kávu, nikdy nevyrobíte chutnou a aromatickou kávu.

 

Komentovat

Váš email nebude publikován. Vyžadovaná pole jsou označeny *

*

Můžete použít HTML tagy...


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/30322/virtual/www/domains/ocimazeny.cz/wp-content/themes/glamour/single.php on line 55